Yayıncılar İçin Kritik SEO Tavsiyeleri

Yayıncılar İçin Kritik SEO Tavsiyeleri
Yayıncılar İçin Kritik SEO Tavsiyeleri

Dijital pazarlama sürecinde içerik ve optimizasyon (SEO), birbirinden ayrı düşünülmemesi gereken; birbirlerine ihtiyaç duyan iki ayrı bileşen. Yayıncılar için içerik pazarlama, kampanyaların daha fazla kullanıcıya ulaştırılmasını sağlayarak gelir elde etmenin yolu olduğu kadar, aynı zamanda güçlü bir optimizasyon aracı. Geleneksel SEO çalışmaları ile bir arada kullanıldığında içerik pazarlama, sayfalarınızın organik arama sonuçlarında ilk sıralarda listelenmesi sağlayabilir.

Çalışmalarında SEO’yu göz ardı eden yayıncılar, içerik pazarlama aktivitelerinde istedikleri başarıyı yakalayamayabiliyor. Çünkü kaliteli içerik oluşturmak kadar, bunun arama motorlarına uygunluğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

İşte Google’ın hazırladığı raporundan, yayıncılar için SEO tavsiyeleri…

Başlıklar ve sayfa özetleri

Başlıkların satın alma kararları üzerinde oldukça etkili olabildiğini biliyoruz. Kullanıcılar kimi zaman yalnızca başlığına bakarak, bir içeriği okuyup okumayacaklarına karar verebiliyorlar. Ancak işin bir de SEO’ya uygunluk tarafı var: Arama motorlarında görünürlüğü artırmak için her sayfanın kendine özgü bir HTML başlığa (title) ve bir özete (description) sahip olması gerekiyor. Arama sonuçlarında çok uzun başlıkların tamamı görüntülenemeyeceğinden, sayfalarınız için kısa başlıklar seçmeniz öneriliyor. Arama sonuçlarının hemen altında görüntülenen özet bilgilerinde de 160 karakter sınırını aşmamak, çok daha güvenli.

Gerek başlık, gerek sayfa özetleri için, kullanılacak anahtar kelimelerin içerikle ilişkili olmasına dikkat etmek gerekiyor. Dilin doğru kullanımına özen göstererek ve Google Anahtar Kelime Aracı gibi araçları kullanarak sayfa optimizasyonunu geliştirmek mümkün.

Görsel elemanlar

Görsel ögeler de SEO açısından önemli birer yayın elemanı. Multimedya destekli içerikler, arama motorlarında daha yukarılarda listelenebiliyor. Görsel kullanımında SEO’ya uygunluk açısından dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası var: Bunlardan en önemlisi, görsellere gömülü metinler kullanmamak. Çünkü arama motorları, görsel içerisinde yer alan kelimeleri, arama sonuçlarında listeleyemiyor. Bunun yerine, tıpkı sayfalarda olduğu gibi, imaj başlığı ve açıklamalarına ilgili etiketler arasında yer vermek, optimizasyon adına çok daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Tanıtım ve analiz

Düzenli olarak belirli aralıklarla içerik paylaşımı, hem SEO açısından hem de sadık bir izleyici kitlesi oluşturmak açısından önemli. Bazı kullanıcılar yayınları Flipboard gibi okuma araçları ile takip etme alışkanlığında olduğundan RSS beslemesini aktifleştirmek faydanıza olabilir.

Potansiyel kullanıcılara ulaşmak açısından sosyal medyada yer almak da önemli bir detay. Yayıncılar kendilerine ait sosyal medya hesaplarını kullanarak sayfalarını etkili bir şekilde tanıtabildikleri gibi, gelir getirici yayıncılık faaliyetlerini yalnızca bu mecralarda sürdürmeyi de seçebilirler. Son olarak: Google kendi hizmeti olan Google Plus’dan düzenli olarak veri indekslediği için, yayıncıların bu mecrada bir hesabı olması da, adeta bir zorunluluk.

Siz de yayınlarınız için içerik pazarlama ve SEO’nun gücünü doğru kullanarak arama motorlarında sayfanızı üst sıralara taşıyabilir; kampanyalarınızda yüksek dönüşüm oranlarına ulaşabilirsiniz. Performans bazlı reklamcılık ile tatmin edici bir gelir elde etmek için ReklamAction yayıncı hesabınızı bugünden oluşturun. ReklamAction, geniş reklamveren portföyü ve hizmet kalitesi ile yayınlarınız için en doğru adres.

http://www.reklamaction.com/blog/yayincilar-icin-kritik-seo-tavsiyeleri/

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.