SEO ve Wikipedia Backlink

SEO ve Wikipedia Backlink
SEO ve Wikipedia Backlink

Wikipedia internet dünyasındaki en büyük sözlük niteliğini taşımaktadır.İçeriklerinin tamamının, güncel, özgün ve kullanıcılar tarafından geliştiriliyor olması ve internet dünyasında güçlü bir kaynak olması sebebiyle güçlü backlinkleri sahip olması, onu seo anlamında otoriter kılmaktadır.Bu otoriterini birçok zorlu anahtar kelimede kolaylıkla üst sıralarda listelenmesini sağlamaktadır. Hal böyle olunca birçok seo çalışması yürüten kişi tarafından backlink kaynağı olarak iştah kabartmaktadır.

Tabi wikipedia gibi doğal bir güce sahip siteden backlink almak hiç de kolay olmamaktadır. Wikipediadan backlink sahibi olmanın 2 yolu bulunmaktadır.

1.Yol : sektörünüzle alakalı bir anahtar kelimenize yönelik sayfasını düzenleyerek linkinizi eklemek.

2.Yol : yeni bir konu üzerinden sayfa açarak link eklemek.

Her iki seçenekte de ekleme yöntemi ve sebebi olabildiğince doğal ve özgün olmalıdır.

Wikipedia doğal olmayan ve taklit çalışmaları kesinlikle bünyesinde barındırmaz.Bu sebeple birinci yol üzerinden gidecek olursak, link ekleyeceğiniz sayfa ile ilgili hiçbir yerde yer almayan veya çok az kişi tarafından bilinen bir katkı sağlayabileceklerin bunu sitenizde yayınladıktan sonra wikipediaya ekleyerek kaynak olarak sitenizin linkini vermenizdir.

İkinci yol üzerinden ekleyecek olursanız, sitede yer almayan ve ansiklopedik bilgi niteliğinde bir konuyu ele alıp güçlü kaynaklardan derleyerek yeni bir konu oluşturmanızdır. Bu şekilde kaynaklardan biri veya birkaçını siteniz üzerinden gösterebilirsiniz.Örneğin aşağıdaki link wikipedia üzerinde yayınlanmıştı arama motoru optimizasyonu sayfasına ait linktir; http://tr.wikipedia.org/wiki/Seo

Bu sayfada eksik başlıklar da belirtildiğinden bu konuda bir geliştirme yaparak link almanız oldukça kolaydır.Seo sayfasına baktığımızda tarihçe başlığının boş olduğunu görüyoruz.SEO’nun gelişim aşamalarını ve tarihini araştıracak bu konuyu önce kendi sitemizde yayınlayıp daha sonra wikipedia üzerine dahil ederek kaynakça vasıtasıyla link almamız mümkündür.

Negatif Seo
Negatif Seo

Negatif SEO

Negatif Seo arama motoru optimizasyonunun tersidir Seo uygulamalarının amacı bir sayfanın, sitenin arama sonuçlarında görünülürlüğünün arttırılmasını hedefler.

Negatif seo bu işlemin tersini, bir sitenin arama sonuçlarındaki performansını kötü etkilemeyi, sıralamasını düşürmeyi amaç edinir.

Penguen güncellemesi, Webmaster araçları paneline gelen Backhat seo uyarıları negatif seo uygulamalarının daha da yaygınlaşabileceğini, daha kolay uygulanabilineceğini düşünenlerin sayısını arttırdı.

Şimdi dilerseniz, şirketlerin rakiplerinin organik Google sıralamalarını negatif etkilemeyi amaç edinen negatif seo uygulamaları neden uygulanır, bu uygulamalardan nasıl korunulur ondan bahsedelim.

Negatif seo neden kullanılır?

Negatif seo kullanılmasının, negatif seo yapılmasının üç temel nedeni vardır:

Rakipleriniz sizin sıralamalarınızı kötüleştirmek için yapabilirler. Bu metoda sıralama budama denir. Kötü amaçlı seo uzmanlarının hedefledikleri sitelerin, çalışma yaptıkları sitenin yükselmesi için diğer sitelerin alçalmasını sağlamalarıdır. Başka sitelerin üzerine basarak da yükselme diyebiliriz.

Kendi şirketiniz, siteniz hakkında yapılan kötü bir haberi, bilgiyi alt sayfalara gömmek için yapılabilir.

Sanal imaj yönetimi olarak da adlandırılır.

Şirketinizin ismini aradığınızda ilk sırada şikayetimvar sonucunun listelenmesi hiç de hoş olmayabilir.Ya da meşhur örnek “miserable failure” aramasında George W. Bush profilinin çıkması gibi. Kişisel nedenlerle, hedefli negatif seo atakları yapılabilir.

Siyasi, kişisel ya da ekonomik nedenlerle bir sitenin, bir sonucun hedeflenmesidir.

Hayvan hakları koruyucusu şirketlerin özellikle testlerinde hayvan kullanan ilaç firmalarına bu metotları uyguladığı biliniyor.

Negatif seo nasıl yapılır?

Negatif seo nasıl yapılır?
Negatif seo nasıl yapılır?

Negatif seo taktikleri

Negatif seo ücretli linkler: Sitenize gönderilen binlerce spam backlink, özel oluşturulmuş link şemaları sizin sitenizin Google radarlarına yakalanmasına neden olur. Kurtulmak için elinizden geldiği kadar bu hacklinkleri, spam linkleri kaldırtmaya çalışın ve iyi niyetinizi belgeleyen raporlar ile birlikte Google yeniden indexlenme bildirisinde bulunun.

Negatif seo indexlenmeden içerik çalınması: Bir sitenin içeriğini tamamen çalmak ve benzerini oluşturmak ile yapılır.Eğer sizin siteniz, orijinal siteden daha yüksek pagerank değerine sahipse, daha otoriterse daha önce indexlenebilir ve sizin orijinal içerik sitenizden daha önde listelenebilir. Sitenizde içeriği yazdıktan sonra copyscape araması, ya da Google üzerinde birkaç cümleyi direk “ “ işaretleri arasında arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Yazımın ilk cümlesini Google’da aratalım.

SEO ve Wikipedia Backlink
SEO ve Wikipedia Backlink

Negatif seo sahte görüş bildirimleri: Bir negatif seo uygulayıcısı, arama listeleri hakkında olumsuz geri bildirimler yapabilir. Bunları siz yapıyormuşsunuz gibi gösterebilir. Şirketiniz, siteniz hakkında yapılan olumsuz yorumlar ve olumsuz etkilenmenizi Google “Bize görüşlerinizi bildirin” bağlantısından yapabilirsiniz. Bu bağlantıyı kullanarak herhangi bir problemi Google’a iletebilirsiniz.

Kötü listeleme, site girişinizi güncelleme, önerileriniz ve arama sonuç problemlerini buradan bildirebilirsiniz.

SEO ve Wikipedia Backlink
SEO ve Wikipedia Backlink

Negatif seo site hızı yavaşlatma: Bir sunucuya yapılan bot saldırıları, DDoS atakları o sunucuda bulunan sitelerin hızını doğrudan etkiler. Bu yüzden bir sunucu, site yavaşlatabilir ya da servis dışı bırakabilir. Bu yüzden IP bloklama gibi metotlarla sitenizi kötü amaçlı saldırılardan, botlardan korumaya çalışın. Ek güvenlik önlemleri, güvenlik sistemlerine yatırım yapın.

Unutmayın ki site hızı, algoritma sıralamasında kullanılan önemli sinyallerden bir tanesidir.

Webmaster araçlarında tarama hatalarını inceleyebilir, PageSpeed kullanarak sitenizin hızını etkileyen diğer faktörleri de bulabilirsiniz.

Kaan Gülten
kaangulten@wmdergi.com

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.