Pratik Ev Düzenleme Önerileri

Evinizdeki dağınıklık, toplama işini ne kadar ertelerseniz o kadar zorlaşır hatta zaman zaman içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Halbuki evinizi düzenli tutmak hiç de zor değil. Evinizi toplamak için her gün yalnızca beş dakika ayırıp her şeyi olması gerektiği yere yerleştirirseniz zamanla eliniz buna alışır ve eviniz her daima derli toplu kalabilir.
Her şeyi olması gerektiği yere yerleştirmek dışında evinizdeki eşya karmaşasını ortadan kaldıracak birkaç pratik çözüm ile hem kullanışlı hem de göz yormayan bir eve sahip olmak da sizin elinizde…

Dağınıklığa kolayca çözüm getirecek fikirlere bir göz atalım;
Dağınık görünen giysi ve aksesuar raflarınızın ve askılarınızın önüne eğer kapaklı bir dolabınız yoksa bir perde tutturun. Böylece hem dağınıklığı perdenin arkasına gizlemiş, hem de şık bir görüntü elde etmiş olursunuz.

d2a4e92f123022432c3ebb45f26cf7b4

 

Koltuğunuzun ya da masanızın bir tarafına sık kullandığınız eşyalarınızı koyabileceğiniz bir kutu ya da sepet yerleştirebilirsiniz. Böylece hem kaybolmaz hem de ortalıkta kalabalık yaratmazlar.

Uzaktan kumandalarınızı koltuğun ya da orta sehpasının kenarına monte edebileceğiniz bir keseciğe koyun ki her zaman nerede bulabileceğinizi bilin.

Alacağınız birkaç büyükçe kutuyu, ev ahalisinin isimleriyle isimlendirip, dağınıklıklarını bunların içinde tutmalarını söyleyin. Böylece onların yaşam alanlarını da düzenli tutmalarını sağlamış olursunuz.

4ac55d68eb5e49d24f10c8b78650ecf2

 

 

 

 

Çok sayıda çanta kullanıyorsanız , çantalarınızı çengeller veya duş perdesi halkalarıyla dolap içine asabilirsiniz. Böylece hem ortada kalmayıp düzenli bir yere sahip olurlar, hem de deforme olmadan muhafaza etmiş olursunuz.

 

 

 

 

Dolap içi, çekmece içi ve kapı arkası düzenleyicilerini mutlaka kullanın.

c17194d77a94d9040d97019c5a8dcfe5be7ee5c26421567bc87cb1b7655df6cd

 

 

Ayakkabıları portmantoya sığdırmakta zorlanıyorsanız, askılı ayakkabılıklar size yerden tasarruf sağlayacaktır.

7dd5b432fa1628b812b4c23adb0e01bc

 

 

 

 

 

Çok amaçlı duvar askılarıyla, mutfakta tezgah üstünü rahatlatabilirsiniz. Tava, mutfak önlüğü gibi pek çok alet edavatı, bu askılara asarak yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Gelelim bir çok evin derdi olan, hem ortalıkta tehlike yaratıp hem de gözü oldukça yoran kablo karmaşasına…

Yerdeki kablolar ve çoklu prizleri masa arkasına ve altına saklayarak kablo dağınıklığı görüntüsünden kurtulmuş olursunuz, ayrıca prizlere ve bilgisayara takılı yığınlarca kabloya küçük etiketler veya başka bir belirteç ile neyin kablosu olduğunu not alırsanız, bu kablo neye aitti diye düşünmenize gerek kalmaz.

Elektronik aletlerin kablolarını toparladıktan sonra kolayca dağılmamaları için bir klipsle tutturun. Böylece çok önemli bir dağınıklık nedenini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Adsız

cord-storage-main

 

 

 

 

 

Acil durumlarda ise, zaman ve enerjiniz de yoksa misafir öncesi temizliğe yapılacak tek şey var; Kendinize kilitli bir dolap ya da sandık belirleyin. Ortalıktaki bütün dağınıklığı içine doldurup, ağzını kapatın ve onları o an için unutun.

Eğer evinizdeki depolama alanlarını ve büfeleri verimli bir şekilde kullanamıyorsanız depolama alanlarınızı arttırarak bu sorunu çözebilirsiniz. Yeni kutular, sepetler, askılar bu konuda size yardımcı olacak ve evinizi istenmeyen eşyalardan temizleyecektir. Depolama alanlarınızı belirli aralıklarla kontrol ederek istemediğiniz veya ihtiyacınız olmayan eşyaları elden çıkarmayı da unutmayın. Bu hem sizin evinizi rahatlatacak, hem de ihtiyacı olan birilerine iletmeniz durumunda onların da işini görecektir…

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.