Kişisel Marka Yaratmak

Kişisel Marka Yaratmak
Kişisel Marka Yaratmak

Marka, en genel tanımıyla, kişilerin akıllarında kalan izlenimlerin toplamıdır. Rakiplerden ayrışmayı sağlar ve kalabalık içinde belirginleşmeye yardımcı olur. Kişisel markamızı yaratmak ve onu iyi bir biçimde yönetmek çok önemlidir çünkü başkaları üzerinde herhangi bir etki değil, istediğimiz etkiyi bırakabilmeyi arzu ederiz.

Biz istesek de istemesek de, hepimizin bir kişisel markası vardır esasında. Bu kavrama kişisel marka, kişisel konumlama ya da bir başka isim verebilirsiniz, hiç farketmez. Ama bu kavram çok katlı pazarlamada çok önemlidir çünkü kişi, başkalarının ilgisini çekmek ve başkalarına örnek olarak liderlik yapmak zorundadır. Al Ries ve Jack Trout, birlikte yazdıkları ünlü kitaplarında, lider olabilmek için diğer insanların akıllarına girebilmenin ve orada kalabilme stratejilerini izlemenin gerekliliğini anlatırlar.

Kişisel Marka Yaratmak
Kişisel Marka Yaratmak

Çağdaş yönetim tarzını şekillendiren fikir önderlerinden Tom Peters da, kişisel markanın kendimiz hakkında söylediklerimizden ibaret olmadığını söylüyor. Daha ileri giderek kişisel markamızı başkalarının oluşturmasını isteyemeyeceğimizi ve bunun bize armağan olarak da verilemeyeceğini anlatıyor. Son olarak da, kişisel markanın kalıcı olmadığını ekliyor.

Kişisel markanın kartvizit, web sitesi, giyim tarzı gibi elle tutulan yapı taşları olduğu gibi, kişinin nasıl konuştuğu, güldüğü, yemek yediği ve başkalarına davrandığı gibi elle tutulamayan yapı taşları vardır.

Çevremizdekiler üzerinde izlenim bırakmayı ya da bırakmamayı seçme şansımız yoktur. Bu, kendiliğinden olmaktadır. Bu nedenle bir çok katlı pazarlamacı için kişisel markası üzerinde çalışmak ve onu geliştirmek bir seçenek değil, hayati önemde bir zorunluluktur.

http://www.dogrudansatisdunyasi.com/kisisel-markanizi-yaratmak/

Kişisel Marka Yaratmak
Kişisel Marka Yaratmak

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.