Kendi İşinin Patronu Olmak

Kendi İşinin Patronu Olmak
Kendi İşinin Patronu Olmak

Yapılan araştırmalara göre ülkemiz nüfusunun yaklaşık yarısı, kendi işinin patronu olmayı istiyor! Ek gelir beklentisi ve kendi fikirlerini hayata geçirme ise, girişimciliği destekleyen en önemli nedenlerin başında geliyor. Avrupa’da ekonomik durum ve finansal belirsizlik, Türkiye’de ise sermaye eksikliği ve kamu desteğinin olmaması girişimciliğin önündeki en büyük engeller.

30 yaş altı gençlerin çoğunluğu girişimciliğe olumlu bakıyor. Bu yaş grubundaki her iki katılımcıdan neredeyse biri kendi işini kurmayı düşünebiliyor. Erkeklerin ise kadınlara oranla girişimciliğe biraz daha olumlu yaklaştığı görülmekte. Üniversite mezunlarının da girişimcilik konusunda daha cesur oldukları ortaya çıkıyor. Üniversite mezunlarının bu yaklaşımının en büyük sebebi ise kişisel tatmin ve kendi fikirlerini hayata geçirme imkânı.

Kendi işinin patronu olma, kendi işini yapmak istemenin en büyük sebebi kendi işinin patronu olma isteği. Bunun yanı sıra kişisel tatmin ve kendi fikirlerini hayata geçirme olasılığı ve ek gelir beklentisi izliyor.

Avrupalılar, girişimcilerin çalışmak istedikleri yere karar vermekte daha bağımsız olduğuna, yeni yollar çizme cesaretine sahip olduğuna ve zamanlarını daha esnek şekilde yönetebildiğine katılıyor. Ülkeleri finansal krizden etkileniyor olsun ya da olmasın, Avrupa genelindeki insanlar, bu becerileri girişimciler için önemli nitelikler olarak algılıyor. Avrupa’nın bir kısmı girişimcilerin nerede çalışacaklarına karar vermekte bağımsız olmaları”nın girişimcileri çalışanlardan ayıran en önemli özellik olduğunu düşünürken, diğer bir kısmı “Girişimcilerin yeni yollar çizme cesaretine sahip olması” diyor.

Türkiye, İsviçre’yle beraber en yüksek ikinci serbest meslek sahipliği potansiyeline sahip ülke. Türkiye’de genç nüfusun çoğunun kendi işini yapmaya cesareti olduğu görülüyor. Çoğu ülkede olduğu gibi, Türk erkekleri, serbest meslek sahipliğine karşı Türk kadınlarına kıyasla daha olumlu bir tavır sergilerken üniversite mezunu ve çocuksuz olanların girişimcilik konusunda daha cesur oldukları görülüyor.

Türkiye’de kendi işinin patronu olma ve ek gelir girişimci olmanın en büyük sebebi ek gelir ve kendi işinin patronu olma imkânlar, kişisel tatmin ve kendi fikirlerini hayata geçirme olasılığı.

Girişimciler ‘parasal konularda daha iyi olma’, ‘zamanı daha esnek şekilde yönetebilme’,‘çalışacakları yere karar vermekte daha bağımsız olma’ ve kendilerine ‘yeni bir yol çizme cesaretine sahip olma’ özellikleriyle farklılaşıyor.

Eğer siz de böyle hissediyorsanız, önünüzde hiçbir engel yok! Aklınıza koyduğunuzu hayata geçirin ve kendi patronunuz olmanın keyfini yaşayın!

http://www.amway.com.tr/user/irfanoka

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.