Kendi İşini Kurma Rehberi Başlangıç

OKF 728x90 Ad

Çalışanların %70‟inin neden mutsuz olduğunu biliyor musunuz?

Bu rehberi okumayı bitirdiğinizde bu sorunun cevabını ve iş hayatında mutlu olma yollarını sizlere aktarmış olmayı amaçlıyoruz. Bunun için temel yolun da “girişimci” olabilmekten geçtiğini söyleyebiliriz.

Girişimcilik nedirGirişimci ne iş yapar? Aslında girişimcilik, Guy Kawasaki‟nin (2006) de söylediği gibi “bir iş değil, bir ruh halidir”. Peki, işsizlik ile girişimcilik arasında bir ilişki var mıdır? Biri diğerinin çözümü olabilir mi?

Özellikle son 20 yıl içerisinde yaşanan birçok ekonomik kriz ve değişen iş koşulları hem çalışanları hem de iş arayanları olumsuz etkilemiştir. Krizler sonucunda ilk akla gelen çözüm, çalışanlardan bazılarının işine son verme şeklinde olmuştur. Madalyonun bir yüzünde milyonlarca iş arayan insan, diğer yüzünde ise en az o kadar sayıda çalışan fakat mutsuz olan kişiler var. İşsizlik problemi ve işletmelerin mevcut ücret politikalarının çalışanları tatmin etmemesi probleminin sebebi hep “ekonomik krizler” olarak gösterildi. 2001 krizinden sonra Türkiye‟deki işsizlik oranı %11 civarındaydı. 2002–2008 yılları arasında yılda ortalama %5 büyüme oranı gerçekleşirken, işsizlik oranı 2008 itibariyle %10 civarına düştü. Bir düşünün; toplamda %35‟lik bir büyüme sonucunda işsizlik sadece 1 puan düşebiliyor. O halde; işsizliğin, düşük ücretlerin ve mutsuz çalışanların sebebi sadece ekonomi veya ekonomik krizler değil. Peki, sorun ne? Aslında cevabı basit: Kendimizi gerektiği kadar tanımıyoruz.

Bunu okuduğunuzda muhtemelen size çok fazla bir şey ifade etmeyecek. Ancak biraz daha gerilere dönerek düşünebilirsiniz. İlköğretim ya da liseyi neden okudunuz? Bunun birkaç cevabı olabilir: Birincisi üniversiteye girmek için, ikincisi meslek edinebilmek için ve üçüncüsü zorunlu olduğu için. Peki, sizce neden işe gireriz veya bir meslek ediniriz? Bu soruya verilen cevaplarda genellikle; “para kazanmak için”, “hayatımı geçindirmek için”, “kiramı ve masraflarımı ödemek için” şeklinde olabiliyor. İşte burada büyük bir yanılgıya düşüyorsunuz. Okuldan başlayarak bir şekilde hayatımızı ilerletmemizi sağlayan sürecin amacı kesinlikle sadece “kiramızı ödemek” ya da “kendimizi geçindirmek olmamalı”. Sınırlı geçireceğimiz hayat zamanımız, bu kadar basit bir amaç uğruna harcanmamalı. Okuldan işe kadar bütün yaşantımızın en önemli amacı:

“Daha iyi bir hayat yaşamak” olmalıdır.

Daha iyi bir hayat yaşamanın altını sizi daha mutlu eden her şeyle doldurabilirsiniz. Örneğin:

● Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek,
● Huzurlu bir tatil yapmak,
● Eğlenmek ve iyi vakit geçirmek,
● Güzel bir yemeğe çıkmak,
● Pazar sabahı keyifli bir kahvaltı ardından gazete okumak,
● Başarılı olmak,
● Keyifli çalışmak.

Bu listeyi daha da uzatmak mümkün olabilir. Dikkatinizi çektiyse bu tür bir odak öncellikle sizi çok daha mutlu kılacaktır. “Peki, bu nasıl olacak?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Bu rehber içerisinde “daha iyi bir hayat” yaşatabilecek bazı ipuçlarını size vermeye çalışacağız. Bütün büyük kazançlar aslında çok basit bir şeyle başlıyor: “Yeni bir fikirle”. Hayatımızı idame ettirmek ve günlük sorunlarımızla o kadar yoğunuz ki, oturup hayatımızı daha güzel bir hale getirecek fikirleri düşünecek zamanımız genelde olmuyor. O yoğun hayatımızdan çok kısa bir süreyi kendimize ayırarak çok büyük değişimlere, kazançlara dolayısıyla da daha iyi bir hayata yelken açabileceğinizin farkında mısınız?

Bu rehber, girişimciliği bir iş olarak değil bir ruh hali olarak düşünerek hazırlanmıştır. Bu yüzden temelde iki bölümden oluşuyor:

Birinci bölümde “fikir” üretebilmek ve “problem” çözebilmek, kısacası “yaratıcı olabilmek” için size gerekli olan ruh halinin nasıl bir şey olduğunu anlatmaya çalışacağız.

İkinci bölümde bu ruh halini oluşturanların sahip oldukları yeni bir fikri hayata geçirebilmek için bilgi eksiklerini ne şekilde kapatacaklarını ve ihtiyaç duydukları her türlü desteğe nereden, ne şekilde ulaşabileceğini anlatacağız.

Kaynak : Kendi İşini Kurma Rehberi – İzmir Ekonomi Üniversitesi

OKF 728x90 Ad

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.