İş Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İş Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler
İş Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu yazıya önce iyi haberleri vererek başlamak istiyorum. Eminim dünyanın birçok ülkesinde yapılan bazı istatistikleri siz de duymuşsunuzdur: Açılan her 10 şirketten 9 tanesi başarısız olup belirli bir süre sonra kapanıyor. Ancak yine yapılan bazı araştırmalar açılan şirketlerin yüzde 65′inin 4 yıl sonra bile hâlâ başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam ettiğini gösteriyor. Biraz daha derine inildiğinde başka bir gerçek ortaya çıkıyor. Başarılı şirketler genellikle çalışanların da ortak olduğu şirketler oluyor. Çalışanların ortak edilmediği veya belki daha doğru bir deyimle ortakların aynı zamanda çalışan olmadıkları şirketlerin başarısız olmasının ise birçok sebebi var ve aşağıda bu sebeplerden önemli olanlar veriliyor.

 

1. Yeni bir şirket kurmadan önce ev ödevinizi iyi yapmayı ihmal etmeyin. Araştırmalarda en çok rastlanan başarısızlık sebebi dış çalışma koşulları. Bunlar kira, sigorta gibi artan maliyetler ve rekabet. Bu hususları iyice araştırıp, bu harcama kalemlerini karşılayabilecek yeterli sermayeye sahip olduktan sonra iş yerinizi açmayı düşünmelisiniz. Halihazırda bir şirketiniz varsa yine de bunları araştırıp bu bilgileri ileriye dönük planlama yaparken kullanabilirsiniz. Ulaşabileceğiniz her türlü kaynaktan, şirketinizin veya işyerinizin faaliyet gösterdiği endüstri koluna has tüm maliyetleri araştırın. Eğitim programlarına katılın ve sorunları nasıl çözebileceğinizi öğrenin.

 

2. Mümkün olduğunca borç miktarını en alt düzeyde tutun ve şirketi açmadan önce kredibilitenizi en yüksek seviyede tutmaya çalışın. Şirketinizi açarken kullanacağınız sermayenin ille de sizin sermayeniz olması şart değil. Tabii bu durumda borç almak durumundasınız. O zaman da buna uygun bir durumda olmanız gerekir. Bunu başarmak da fazla borçlu olduğunuz bir dönemde hiç de kolay olmayacaktır.

3. Şirketi şahıs şirketi veya adi ortaklık olarak açmayın. Şirketinizin mutlaka yasal bir statüsü olsun. Bu anonim şirket ya da limited şirket olabilir. Halihazırda şahıs veya adi ortaklıksa şirketinizin statüsünü hemen değiştirin. Aksi takdirde tüm kişisel varlığınızla alacaklılara karşı sorumlu olursunuz. Şirketinizin tüzel kişiliğinin olması vergisel açıdan da size bazı avantajlar sağlar. Devletin yasal yapısı iyi oluşturulmuş şirketler için sunduğu bazı avantajlar vardır. Ancak bu vergisel avantajlardan faydalanabilmeniz için bu konularda yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir.

 

Aslında bir şirket için en uygun olan birkaç yasal varlık içermesidir: Örneğin bir AŞ’nin sahip olduğu limited şirket gibi. Uzun vadeli kazanç arayan ciddi bir girişimci iseniz şirket varlıkları üzerine yapacağınız sıkı bir çalışma sizi binlerce liralık vergi ve zarardan kurtarabilir.

 

4. Şirketinize yasal bir statü kazandırmadan önce asla ciddi harcamalar yapmayın. Resmi olarak işe başlamadan önce yapacağınız harcamaların belirli bir tutarının üstündeki harcamaları yapıldıkları yılda vergiden düşemeyebilirsiniz: Bunlar belirli bir dönemde ancak vergiden düşülebilir. Bunun tam aksine, mevcut şirketin yaptığı harcamaların çok büyük bir kısmının bir yıl içerisinde amortize edilmesi mümkündür.

 

5. Belediye ve yerel yönetimlerden şirket açmak için gerekli olan şartları öğrenin. İş yeri açmak için bazı izinlerin alınması, kayıtların yapılması ve vergi ve harçların ödenmesi gerekmektedir. Eğer bu şartlara uymazsanız ciddi cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

6. Eğer mümkünse ilk yıllarda kira gibi yüksek sabit maliyetlere girmeyin. Bu masrafı olabildiğince düşük tutmaya çalışın. Hatta ille de bir yer tutmanız gerekmiyorsa işi bir süre evinizden veya arkadaşınızla ortak kiralayacağınız bir ofisten yürütmeye çalışın.

 

7. İyi bir vergi rehberi satın alın. Şirketlerin başarısız olmasındaki temel faktörlerden birisi de kötü vergi yönetimidir.

 

Bu basit kuralları takip ederseniz dört yıl sonra hâlâ faaliyet gösteren bir şirkete sahip olma şansınız artacaktır.

 

Kaynak: Dünya Gazetesi

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.