Facebook Like Butonu‘nun Önemi

Facebook Like Butonu‘nun Önemi
Facebook Like Butonu‘nun Önemi

Sosyal medyanın herkese faydası oldukça büyük ve sanırım her geçen gün bizlere sağladığı faydaları arttırmak bizim ellerimizde. Olaya biraz pazarlama amaçlı baktığımız da ise birçok şirket Facebook üzerinden strateji yönetimi yapabilir ve bunları yayabilir, sonuç olarak milyonlara ulaşabilen bir platform.

Facebook üzerinde kullandığımız Like butonu perakende satışı yapanlar için çok farklı anlamlarda analiz edilebilir ve yorumlanabilir. Bir marka binlerce hatta milyonlarca beğeni almış olabilir ama gel gelelim ki beğenilmek demek sadece o butona basılıp bırakılması demek mi? Tabi ki de bu soruya cevabımız “hayır” olmalı. Bir marka sayfasının beğeni sayısı, paylaştığı gönderilerin, resimlerin ve yaymak istediği stratejiler üzerinde ki çalışmalarında aldığı beğeni ve yorum sayısından kat kat daha fazlaysa burada bir sorun ve yanlışlık var demektir. Her marka binlerce, milyonlarca beğeni alabilir fakat her marka bu beğenileri satış stratejisine çeviremiyor.

Tabi ki Facebook üzerinde ki beğenileri satışa çevirmek kolay bir şey değil ama belki de birçok marka ya da markalaşmış yerler sosyal medyanın sağlayabileceği faydaların farkına bile varmamış durumda, özellikle Facebook üzerinde ki beğenilerin birer pazarlama stratejisine çevrilebileceğinin.

Her koşulda ve şekilde dijitali iyi kulanlar kendilerine rekabet avantajı sağlayıp her daim kazananlar olacaktır. Sizlere Facebook beğenilerini pazarlama stratejisi haline getiren bir örnek vereyim;
Geçenlerde okuduğum bir haberde C&A’nın Brezilyada ki bir mağazası güzel bir sosyal medya stratejisi geliştirmiş ve bunu uyguladığını okudum. Mağazanın yaptığı şey ise, C&A’in satışta olan ürünlerini insanlar Facebook üzerinde beğeniyor (Like butonu) ve hangi ürünün kaç tane beğeni aldığı ise mağazada ki monitör üzerinden orada alışveriş yapmak için bulunan müşterilere gösteriliyor. Böylece hangi ürünün kaç kişi tarafından beğenildiğini görebiliyorlar ve hiç olmazsa alacakları hakkında çok kaba bir şekilde de olsa bir fikir ediniyorlar.

Bu tarz bir stratejinin geliştirilmesi hem müşteriler tarafından çok güzel bir avantaj hem de C&A, çünkü iki taraflı yarar söz konusu. Bir ürün almadan önce etrafımızda ilgilendiğimiz ürün hakkında daha önce tecrübesi olan, satın almış, sorun yaşamış veya bilgiye sahip kişilere danışırız ve fikir alırız, en azından bunu her ürün için yapamasak bile yapmak isteriz. O yüzden diğer insanların düşünceleri, tavsiyeleri, önerileri ve eleştirileri alıcılar için büyük bir önem arz etmektedir.

Seçtiğiniz Sosyal Platform Sizin Amaçlarınız İçin Uygun Mu?

Facebook, Twitter ve Google+ bu üç sosyal ağ kurumların iş stratejilerini uygulamaya veya büyük bir kitleye ulaşmak için en iyi yollar diyebiliriz. Şu an Facebook 955 milyon kullanıcıya sahip ve günlük olarak ortalama 3 milyar beğeni ye ve yoruma ulaşabiliyor. Bu platformlar birbirinden farklı çalışmakta ve her birinde aynı stratejileri uygulayamıyoruz. O yüzden stratejinizi belirledikten sonra yaymak istediğiniz platforma uygun niteliklere sahip olup olmadığını da düşünmeniz gerekmekte.

Pazarlama, Moda ve E-ticaret İçin İlk Adres Facebook

Çok sayıda kurum sürekli olarak pazarlama stratejileri geliştirmekte ve daha fazla insana ulaşmaya çalışmakta. Bu konuda en iyi sonuç alabileceği ve yararlanacağı yer ise Facebook. Kendi stratejimizi direk belirleyip ondan sonra platform uygunluğunu test etmektense, platforma uygun stratejiler belirlemek sanırım daha kolay olacaktır.

O yüzden ilk başta Facebook üzerinden pazarlama stratejisi geliştireceksek, Facebook’un bizlere sunduğu özellikleri inceleyelim;
Facebook üzerinde insanlar düşündüklerini daha rahat iletebiliyor çünkü fotoğraf ve video yükleme ve bunlara yorum atmak ve beğenmek gibi bizlere sunduğu fonksiyonları var. Belli bir karakter sınırı olmadığı için takipçileriniz kendilerini daha rahat ifade edebilir ve sorularını daha açık bir şekilde sorabilir bu sayede takipçilerinizle daha rahat ve iyi ilişkiler kurabilirsiniz. Sayfanızın duvarını izinlerden herkese açık yapmalı ki herkes kendi sorusunu size sayfa üzerinden sorması ve geri dönüş yapabilmesi açısından iyi olacaktır.

Medya İçin Twitter

Medya kuruluşlarının vazgeçilmezi tabi ki de Twitter. Atılan Twitler sayesinde kısa bir şekilde haber başlığını içermesi ve ilgi çekmesi. Medya kuruluşları takipçileriyle Twitter üzerinde karşılıklı konuşmaya veya iletişime Facebook’a göre çok az seviyede yer veriyor. Takipçileri beğendikleri bir Twiti Retweet yoluyla hiç bir değişiklik yapmadan yayıyorlar. Twitter üzerinde ortalama 700 bin tane medya kuruluşunun profili var ve en başta gelenler ise CNN, New York Times, Time Magazine ve daha fazlası…

Medya kuruluşlarından hemen sonra Facebook üzerinde de başarılı olan elektronik şirketleri geliyor. Sanıyorum tartışmasız bu alanda lider olan şirket 2.5 milyon takipçisiyle Samsung.

Google+ ise Facebook ve Twitter’ın özelliklerinin karışımına sahip bir alt yapıyla karşımızda. Yapılan araştırmalar sonucunda bu durum en çok otomotiv ve medya alanında iyi grafiklere sahip.

Ortalama G+ sayfalarında yaklaşık bir milyon aktif kullanıcıya sahip.

Barış Arslan
barisarslan@wmdergi.com

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.