Doğrudan Satış – Network Marketing

Doğrudan Satış – Network Marketing
Doğrudan Satış – Network Marketing

Doğrudan satış yani Network Marketing sistemini tanımlayacak olursa basit olarak “kulaktan kulağa pazarlama” diyebiliriz.

Network Marketing “21. yüzyılın en önemli pazarlama metodu” diye tanımlanıyor. İdil Çakım, network marketing alanında önemli isimlerden birisidir. Bir yazısında katıldığı bir konferanstan bir alıntı yaparak şöyle demiştir “Sahneye çıkan konuşmacı herkesin bu sistemi yani kulaktan kulağa pazarlama network marketing iletişimini zaten yıllardır yapmakta olduğunu belirtmiş ve iletişimin her durumda konuşma ile sonuçlandığın söylemiştir.” yani satışa yönelik ne yapılıyor ise orada mutlaka kulaktan kulağa network marketing pazarlamasının olduğunu belirtiyor.

Network Marketing ile pazarlamanın gücü inandırıcılıktan gelmektedir yani kişilerin yaptıkları tanıtıma kişiler inanıyor çünkü burada tanıtım yapan kişinin kendi tecrübesi deneyinim var ve bunu diğer kişilere anlatıyor yani kendisi ürünü denemiş ve memnun kalmış ki şimdi de bunu diğer insanlara anlatıyorlar.

Network Marketing alanında uzmanlardan biri olan George Silverman, pazarlama iletişiminin ikna edici olabilmesi için;

– Doğru kaynaktan gelmeli,
– Doğru biçimde anlatılmalı,
– Doğru kişiye sunulmalı,
– İnanılır olmalı,
– Dinleyenin almaya istekli olduğu bir içerikle verilmeli

diyor ve bunlara ek olarak, “Kulaktan kulağa aktarılan bir mesaj ne yalan olabilir, ne de uydurulabilir. Kulaktan kulağa pazarlama, en dürüst pazarlama tarzıdır çünkü bireylerin kendi deneyimlerini akrabaları ve arkadaşlarıyla paylaşmalarına dayanır.” Kısacası, network marketing ile satış yapan kişilerin her gün yaptıkları çalışmaları bu cümleler içinde topluyor.

Network Marketing bu sebeple çok güçlü bir pazarlama modelidir ve böylece bu gücünü ileri doğru daima taşıyacak gibi görünüyor.

İlgilenenler veya biraz araştırmış olanlar bilir ki nerede ise her gün yeni bir Network Marketing firması ortaya çıkıyor kimisi başarılı oluyor kimisi kendi halinde devam ediyor buda şirketlerin çalışma koşulları ve ürünleri sebebi ile olabiliyor. Yıllardır faal olan Simbago‘da Network Marketing sistemi ile çalışmaya karar vermiş ve pazara hızlı bir şekilde giriş yaparak kişilerin güvenini kazanmış bir firma ve üyelerine verdiği değer ile birlikte ürünlerinin kaliteli olması Simbago ile çalışanları ve ürünlerini kullananları daima memnun edecek gibi görünüyor.

Doğrudan Satış – Network Marketing
Doğrudan Satış – Network Marketing

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.