CLA 500 | CLA Nedir | CLA’nın Faydaları ve Zararları

CLA 500 NEDİR

CLA 500 | CLA Nedir | CLA'nın Faydaları ve Zararları
CLA 500 | CLA Nedir | CLA’nın Faydaları ve Zararları

CLA (Conjugated Linoleic Acid); Aspir Çiçeği Yağından (Carthamus tinctorius) elde edilen bir doğal yağ asitidir. CLA vücudumuz tarafından üretilmeyen dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitlerinden biri olan linoleik asidin konjüge izomeridir.

Diyetteyken CLA (Conjugated Linoleic Acid)’de meydana gelen azalma, Amerikalıların bu kadar çok yağlanarak kilo almalarının başlıca nedeni olabilir. CLA, etkili bir antioksidandır.

Conjugated Linoleic Acid, linoleic acid’in (LA) hafifçe değişime uğramış biçimi olan, insan sağlığında önemli yere sahip omega-6 yağ asididir. Omega-6 yağ asitleri, başta et ve süt ürünleri olmak üzere yediğimiz yemeklerden gelirler. CLA, insan vücudu tarafından üretilemez; tam yağlı süt, tereyağı, dana ve koyun eti gibi yemeklerden elde edilir. Conjugated Linoleic Acid (CLA), kuvvetli bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olduğu kadar etkili bir anti-oksidan, anti-karsinojen(anti-kanserojen) ve anti-katabolittir. CLA’e getirilen övgülerin bazıları, yağ yakımına yardımcı olması, yağsız kasları koruması ile kansere karşı etkili olması dolayısıyladır.CLA, birçoklarının adını duymuş olduğu ama hakkında pek de bir bilgiye sahip olmadığı bir takviyedir. Son dönem araştırma sonuçları, CLA’nın her türden sporcu için olduğu gibi vücut geliştiriciler için de bir seri faydası olduğunu göstermektedir..

Yağların vücutta depolanmasına yardım eden LPL enziminin çalışmasına engel olur ve vücutta depolanan yağ miktarının azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda depolanmış yağların kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılmasında, vücuttaki yağ miktarının azaltılmasında, yağsız kasların ve kas kitlesinin artırılmasında destekleyici rol oynar. Diyet yapan kişilere önerilen önemli bir beslenme desteğidir.

Yapılan araştırmalar CLA’ nın; vücuttaki kas ve yağ dengesini etkilediğini, depolanmış yağların azaltılmasında çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir. CLA vücutta depolanan yağ miktarını azaltır ve daha önceden depolanmış yağları serbest bırakarak kan akışına dönmesini sağlar. Kan akışına geri dönen yağlar kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılır.

Vücuttaki 1 gr yağ, 1 gr kastan iki kat daha fazla yer kaplar. Zayıflamak için yapılan düşük kalorili bir diyet programı vücuttaki yağ miktarı ile beraber kas miktarını da düşürmektedir. Halbuki CLA vücutta depolanan yağ miktarını azaltırken kas miktarını arttırmaktadır. Zayıflama için yaptığınız diyet bırakıldıktan sonra kaybolan kasların yeri yağ ile doldurulacağından, vücut yoyo etkisi denen yeniden tekrar hızla kilo alma problemi ile karşı karşıya gelir. CLA herhangi bir diyet, kilo verme veya egzersiz proğramıyla beraber veya sonrasında kullanılabilir. Bu durumda yoyo (jo-jo) etkisi denen yeniden hızla kilo alma problemininin giderilmesinde de yardımcı olur. Bu nedenle CLA, diyet bırakıldıktan sonra da formunuzu korumanıza yardım eder.

CLA, genç yaşlarda vücudumuzun başarıyla gerçekleştirdiği yağ yakım metabolizmasının, orta ve ileri yaşlarda da yeniden etkinlik kazanmasına önemli bir yardımcıdır.

CLA’ nın zayıflatıcı ve kilo verdirici etki mekanizması şöyle açıklanabilir: Vücudumuzdaki yağ hücreleri tarafından üretilen bir enzim vardır. Bu enzim yağların vücutta depolanmasına yardım eden Lipoprotein-lipaz enzimidir. CLA bu enzimin aktivitesini yavaşlatır ve dolayısıyla vücutta depolanacak yağ miktarını azaltır. Lipoprotein lipaz enzimi (LPL) yağ hücreleri tarafından yapılır ve yağların hücrelerde depolanmasını sağlar. Yani ne kadar fazla LPL yapılırsa o kadar fazla yağ depolanacak demektir. LPL aynı zamanda üreme hormonları, yani kadında estrojen, erkekte ise testosteron tarafından kontrol edilir. Bundan dolayı cinsiyet farklılığına bağlı olarak da şişmanlama eğilimleri farklı olur. Kadınlarda meme, kalça ve bacaklardaki hücreler LPL üretirken, erkekte karın bölgesi hücreleri LPL zenginidir. Karın bölgesindeki yağlar acil enerji gerektiğinde hemen kullanılır. Halbuki bacak ve kalçalardaki yağlar daha uzun vadeli gereksinimler için depolanmıştır. LPL, aynı zamanda verilmiş kiloların tekrar alınmasını kolaylaştırır. CLA bu enzimin çalışmasını büyük ölçüde engeller. Kişi kilo kaybettikçe kandaki LPL miktarı artar. Kilo kaybetme miktarı arttıkça LPL bu kaybı önlemek için mücadele verir. Sanki beden kaybettiği kiloları tekrar geri istemektedir. Kilo kaybı bu enzimi üreten geni uyarmaktadır. Diyet yapanların kaybettikleri kiloları tekrar kolayca geri almalarının nedeni budur. Bu nedenle ideal kilonuza indikten sonra bile, tekrar kilo almaya başlamadan CLA alımına başlarsanız bu enzimin aktivitesi azaltılacak ve jo-jo (yoyo) etkisi denen yeniden hızla kilo alma problemi giderilebilecektir.

Araştırmalar CLA’ nın sadece vücuttaki yağları azaltan bir yağ asidi değil, aynı zamanda dikkate değer bir şekilde anti-katabolik (kas yıkımının önlenmesi), anti-oksidant (yaşlanma etkilerinin ve serbest radikal hasarın azaltılması), bağışıklık sistemi güçlendiricisi, kolesterol düşürücü ve kanser önleyici etkileri olduğunu da göstermiştir. CLA, özellikle göğüs kanseri, prostat kanseri ve damar sertliği riskini azaltabilmektedir. Ayrıca CLA, insülin duyarlılığını arttırarak yağ asitlerinin ve glukozun yağ dokusundan kas dokusuna geçişini arttırmakta ve yağ oranında azalma sağlamaktadır. Bu özelliği ile CLA, şeker hastalarının kan şekerini kontrol altına almalarına da yardımcı olmaktadır.

CLA takviyesinin ortaya konmuş en bilinen yararlarının bazıları arasında şunlar yer alır:

Hızlanmış Metabolizma Hızı: Bu, aşikâr biçimde kilo kaybetmeye ve vücut yapısını geliştirmeye çalışan her tür sporcu için olumlu bir kazançtır.

Gelişmiş Kas Büyümesi: Kas, yağı yakar; bu da kilo kontrolü ve kaybında yararlı olan hızlanmış metabolizmaya katkı sağlar.

Kolesterolü ve Trigliseridleri Düşürür: Günümüzde birçok kişinin müdahalelere rağmen kolesterol ve trigliserid seviyesi yükseldiğinden, kolesterolü yüksek herkes üzerinde CLA takviyesinin etkisi olacaktır.

İnsülin Direncini Düşürür: İnsülin direncinin düşürülmesinin, erişkinlikte ortaya çıkan diyabetleri önlemeye yardımcı olduğu ve kilo kontrolünü kolaylaştırdığı ortaya çıkarılmıştır.

Yiyecek Kaynaklı Alerjik Reaksiyonları Azaltır: Kilo kaybı zorlaşmaya başladığında yiyecek alerjileri baş gösterebileceğinden, CLA bu konuda da yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Günümüz toplumundaki bakteri çeşitliliği ve zayıflayan bağışıklık sistemi göz önüne alındığında bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışma kabiliyetini artırmak, herkes için yararlı olacaktır.

CLA takviyesi, özellikle karın bölgesindeki yağ tutulumunu azaltır ve kas gelişimini destekler. Böylece vücut yağı oranına göre yağsız kasları geliştirdiği de görülmüştür. CLA, bu etkiye, insülin duyarlılığını artırarak vücut yağını azaltması sayesinde yağ asitlerinin ve glukozun kas hücreleri çeperleri içinden geçerek yağ dokusundan uzaklaşması yoluyla ulaşır. Bu da kas lehine gelişmiş bir kas/yağ oranı sonucunu doğurur.

Araştırmalar, CLA’nın, gençlik metabolizması işlevini teşvik ederek vücut yağını azalttığını da gösteriyor. Bu yağ asidinin hastalıklara karşı koruyucu eşsiz mekanizması, onu takviye programının önemli bir parçası yapıyor…

CLA’nın Zararları

CLA özellikle bölgesel olarak depolanan ve kurtulması en zor olan vücutta birikmiş yağları yakıma hazırlayan en önemli beslenme desteklerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat CLA kullanımı gerçektende söylendiği gibi hiçbir yan etkisi olmayan bir şey mi acaba? Bu konuda bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var, bu noktalardan en önemlisini ise basitçe şöyle açıklayabiliriz. CLA (conjuge linoleik asit) vücut içerisinde, yağları depolamada görev alan lipoprotein lipaz adındaki bir enzimin çalışmasını en aza indirerek, bu enzimin vücuda aldığımız yağları depolamasına engel olmaya çalışır. Bu sayedede CLA kullandığınızda vücudunuza aldığınız yağlar çok çok daha az miktarda kalçalarınızda, basenlerinizde veya göbek bölgenizde depolanmaya başlar. Fakat CLA kullanımında önemli olan ve gözden kaçmaması gereken bir nokta vardır oda mutlaka spor yapılmasının gerektiğidir. Çünkü CLA kullanan bir kişi eğer yeterli miktarda spor yapmazsa vücutta depolanması gereken ve CLA dan dolayı depolanmayan yağlar yakılamayacağından dolayı kandaki miktarı artacak böylece kişinin kolestrolü aynı oranda artacak ve bu da kişide kötü kolestrol kaynaklı damar tıkanıklıklarına ve dolayısıyla da kalp damar hastalıklarına yol açabilecektir. Eğer sizde CLA kullanmak istiyorsanız mutlaka haftanın en az 3 günü spor yapmaya çalışın aksi taktirde CLA kullanmanızı yukarıdaki sebeplerden dolayı pek tavsiye edilmez. Ama eğer spor yapabilecekseniz CLA kullanmanız özellikle bir türlü kurtulamadığınız bölgesel yağlardan kurtulmanız açısından oldukça fayda sağlayacaktır.

CLA kullanırken bayanların dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise CLA’nın göstereceği östrojenik aktivitedir. Ne demektir bu? CLA vücutta östrojen hormonuna benzer bir etki gösterdiğinden bayanlarda kullanılması durumunda adet düzensizliği gibi bir durumun ortaya çıkması büyük olasıdır. Bu yüzden bayanların CLA kullanırken biraz daha dikkatli olmalarında yarar var.

Kısaca özetlemek gerekirse CLA kullandığınızda;

1-Kolestrolünüzü devamlı kontrol altında bulundurun kötü kolestrolünüz artabilir…

2-Adet düzensizliği yaşayabilirsiniz….

Sporcuların, sağlığına önem verenlerin, kilo vermek isteyen bilinçli tüketicilerin beslenme programına alması gereken bu eşsiz ürün için lütfen linke tıklayınız. http://www.berfe.net/Amway

CLA 500 | CLA Nedir | CLA’nın Faydaları ve Zararları” üzerine 2 yorum

  1. Ben yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum bu ürünü diabet hastasıyım hiç bir diyet yapmadan toplamda 10 kilo verdim sadece düzenli yürüyüş yapıyorum ve hiç bir yan etkisinide yaşamadım benim gibi diet yapamayanlardansanız biraz yürüyüşle uzun vadede sonuç alırsınız tavsiye ederim

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.