Arama motoru ile pazarlamada bilmeniz gereken 10 kural

Arama motoru ile pazarlamada bilmeniz gereken 10 kural
Arama motoru ile pazarlamada bilmeniz gereken 10 kural

Dijital ortamın altın çocuğu arama motoru ile pazarlama, halihazırda ihtiyacını belirlemiş ve alıma yönelimli tüketicileri hedef alan, performansa dönük yönetildiğinde ise mükemmel sonuçlar verebilen güçlü bir enstrümandır.
Peki yüzlerce parametresi olan bu pazarlama modelinde nelere dikkat etmeli ve nasıl davranılmalı ki gerçekten en doğru çıktı alınabilsin.
Öncelikle arama motorları ile pazarlamanın sadece ücretli yerleşim (paid placement) ya da ücretli katılım (paid inclusion) olmadığını anlamalısınız. İyi üretilmiş ve yapısal anlamda düzgün kurgulanmış içerikler, size arama motoru sonuç sayfalarında yüksek görünürlük sağlayacakları gibi satın alacağınız yerleşimleri de destekleyecek ve operasyonunuzun çok daha sürdürülebilir olmasını sağlayacaklardır.

Arama motoru ile pazarlamanın 10 altın kuralı

Arama motoru ile pazarlamada bilmeniz gereken 10 kural
Arama motoru ile pazarlamada bilmeniz gereken 10 kural

1. Hedefinizi tanıyın
Arama motorlarında hedef aldığınız kitlenin eğilimlerini analiz edin.
Pazarladığınız ürün veya hizmetin hangi arama kriterinde sonuç vermesi gerektiği, operasyon başarınızın temelini oluşturacaktır.
2. Rakiplerinizi analiz edin
Rekabet ettiğiniz pazarı analiz edin. Rakiplerinizin aynı ya da benzer ürünü nasıl pazarladıklarını izleyin, içerik kalitelerini ölçün.
Bu size çevrimiçi içeriğinizi daha anlamlı kılmak için ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.
3. Görsel davranın
Tüketiciler kelime yığınlarını okumaktan hoşlanmazlar. İçeriğinizi oluştururken ana fikre ve ürüne odaklı görseller kullanın. İlgi çekici içerikler kullanıcı deneyimini yükseltecek ve benzersiz olmanızı kolaylaştıracaktır. Arama motorları benzersiz içeriklere değer verirler.
4. Odaklanın
Ürün veya hizmetinizi anlatan içerikler oluştururken, konsantrasyonu dağıtacak gereksiz detaylara girmekten kaçının. Kendi içerisinde tutarlı metinler, indeks kalitenizi yükseltecektir.
5. İkna edici olun
İçeriğinizi ziyaret edecek kullanıcıları müşterileriniz haline getirmek için onları ikna etmeniz gerektiğini unutmayın. Arama motoru ile pazarlama size sadece trafik üretebilir. Bu trafiği satışa çevirmekse ne kadar ikna edici olduğunuz ile doğru orantılıdır.
6. Optimize edin
İyi tasarlanmış ve ikna edici bir içeriği görünür kılmak için optimizasyona dikkat edin. Arama motorları rahat gezebildikleri, benzersiz ve referans olabilecek nitelikte içeriklerden hoşlanırlar. Bildiğiniz tüm SEO kurallarını çalıştırın ancak risk almayın.
7. Daha fazla görünün
Dijital Pazarlamanın ana kuralı görünür olmaktır. Arama motorlarında yeterince görünür olmak için yerleşim satın almaktan korkmayın. Kullanıcılara sponsorlu bağlantılar göstererek ilgilerini çekin.
Bazı durumlarda yeni fırsatlar, organik sıralama kazanmak için harcayacağınız zamandan çok daha değerlidir.
8. Ölçümleyin
Öngörülerinize güvenmek yerine içeriğinizi ve hedef tutarlılıklarınızı ölçümleyin. Beklediğiniz trafiği alamıyor ya da bu trafiği satışla sonuçlandıramıyorsanız içerik kalitenizi ve yerleşimlerinizi gözden geçirip, iyileştirin.
9. Profesyonel destek alın
Her zaman işler umduğunuz gibi gitmeyebilir. Kendi deneyimleriniz ile başarıya ulaşamadığınızda danışmanlık almaktan çekinmeyin.
Dijital pazarlama operasyonlarının en büyük maliyeti zamandır. İş gücünüzü doğru kullanmak için size zaman kazandıracak profesyonellerle çalışın.
10. Vazgeçmeyi bilin
Kurguladığınız pazarlama stratejisi artık tüketici beklentilerini karşılamıyorsa ısrarcı olmayın.
Daima yeni fırsatların olduğunu bir pazarda, vazgeçmeyi bilmek bazen her şeydir.
Hatırlayın: Ne sattığınız değil, ne hissettirdiğiniz önemlidir.

Melih ANDIÇ
İsim Tescil A.Ş – İş Geliştirme & Dijital Pazarlama Yönetmeni

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.